Jak se vyrábí sklo? Častá otázka návštěvníků - Blog - Lukáš Verner - Sklárna Karlov

Jak se vyrábí sklo? Častá otázka návštěvníků

 

 

Přečtěte si,  jak se u nás vyrábí sklo a poznejte tajemství ruční výroby skla.

Rádi byste nakoukli pod ruce sklářů a brusičů?

Pojďme se na tento fascinující proces podívat zblízka...

 

 

 
Otázka Jak se vyrábí sklo zajímá lidstvo již po staletí. Od pradávných civilizací až po současnost nás jeho všestranné použití a krása nepřestává udivovat.

Nejen v České republice, ale i po celém světě existuje spousta skláren a každá má svůj rukopis.

 

V naší sklárně v Karlově na Vysočině vám rádi poodhalíme tajemství sklářského umu.

 

Sklo se začíná rodit na huti u sklářské pece, která je vytápěna zemním plynem. Uvnitř pece se nachází šamotová pánev, kterou si představte jako velký hrnec.

 

Tavení

Tavič nejdříve umíchá tzv. sklářský kmen. Patří do něho suroviny, jako je křemičitý písek, soda, vápenec, potaš a další. Následně jej naloží do pánve, kde se po celé odpoledne a přes noc - tedy asi 14 až 16 hodin taví při teplotě zhruba 1 400°C. Utavená sklovina má konzistenci medu.

Tvarování

V šest hodin ráno nastupují na „šichtu“ sklářští mistři. Chopí se sklářské píštaly a začne symfonie. Pracovní teplota skla je přibližně 1 200°C. Mistři nabírají rozžhavenou sklovinu z pece pomocí píšťaly a kovového nebo dřevěného nářadí, či forem. Žhavé hmotě foukáním a následným tvarováním vdechují nový život.

Pod rukama mistrů sklářů vznikají originální, od ruky tvarované skleněné výrobky. Dekorativní a užitkové sklo od našich mistrů sklářů si zakoupíte na našem e-shopu. Prohlédněte si i umělecké artefakty a autorská díla z rukou mistra skláře Lukáše Vernera.

Chlazení

Každý kus skla, který mistr sklář oddělí od píšťaly, putuje do chladící pece, tzv. tamprovny. V ní je „pouhých“ 500°C. Výrobek se postupně  ochladí na pokojovou teplotu. Proces postupného ochlazování je velmi důležitý, jinak by výrobky totiž popraskaly.

Broušení

Vychlazený výrobek následně přechází do péče zkušených rukou brusičů. Ty dílo brousí a leští v místě uražení výrobku od píšťaly. Případně podle předem navržených vzorů zabrušují vybrané plochy do konkrétního tvaru.

Expedice

Závěrečnou fází výroby je expedice, při níž zaměstnanci každý kus důkladně očistí a zkontrolují. Zboží označí nálepkou s logem sklárny, zabalí ho do hedvábného papíru, bublinkové fólie a dárkové krabičky.

Expedice pečuje o to, aby zboží došlo k zákazníkovi dokonale čisté a nepoškozené.


Výroba skla je láska na celý život

 

Jak se vyrábí sklo očima dětí -  Youtube    

 

Chcete vidět na vlastní oči jak se vyrábí sklo?

Chcete pozorovat práci sklářů a brusičů z bezprostřední blízkosti? Je to možné!

Navštivte nás

 

 

1. 2. 2024

Zpět